CZYTELNICTWO GMINNE

Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrzyniewie Dużym

11 437

stan księgozbioru na 31.12.2022 r.

 

253

nowe tytuły 

książkowe w 2022 r.

3 725

wypożyczonych książek w 2022 r. 

242

osoby aktywnie wypożyczające książki w 2022 r. 

Dotacja podmiotowa dla Biblioteki Publicznej w 2022 r.

131 724

-0,18%

do roku 2021

Działania kulturotwórcze i edukacyjne

Promocja biblioteki, czytelnictwa i książki przebiegała wielotorowo. Biblioteka włączała się poprzez swoją działalność do życia społecznego gminy, będąc organizatorem lub współorganizatorem imprez o charakterze kulturalno-oświatowym skierowanych zarówno do dorosłych jak i dla dzieci i młodzieży.

Realizowane przedsięwzięcia powstawały we współpracy z Gminnym Centrum Kultury,  parafią Rzymsko-Katolicką w Dobrzyniewie Kościelnym, Urzędem Gminy, szkołami i przedszkolami. W związku z tym od lat są wdrażane formy animacji pracy z dziećmi, oraz stałe zajęcia czytania bajek, rywalizacje konkursowe, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne.

działalność czytelnicza i edukacyjna

W kwietniu 2022 r. Gminna Biblioteka Publiczna gościła na lekcji bibliotecznej dzieci ze Szkoła Podstawowej w Obrubnikach. Dzieci poznały zasady panujące w bibliotece. Uczniowie wzbogacili wiedzę na temat pracy i funkcjonowania innej biblioteki niż szkolna.

Między 8 marca a 28 kwietnia 2022 r. Biblioteka wzięła udział w projekcie „Sieć na kulturę”: Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych. Były to zajęcia w trybie online w których dzieci i młodzież szkoliła swoje umiejętności projektowania.

W grudniu Biblioteka gościła w murach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Aleksandrowie. Bibliotekarki spotkały się z uczniami wszystkich klas, by opowiedzieć dzieciom o pracy w bibliotece oraz o możliwości korzystania z zasobów bibliotecznych.

Zdjęcie Krystyny Bazubik w sali klasowej.

warsztaty z Krystyną Bezubik

20.05.2022 r.

W maju razem z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Dobrzyniewie Dużym zorganizowano spotkanie autorskie. wraz z warsztatem kreatywnego pisania. Zaproszono Krystynę Bezubik – pisarkę urodzoną i związaną z gminą. Uczniowie klasy szóstej i zainteresowani z klas ósmych uczestniczyli w tworzeniu nowej wersji baśni o Kopciuszku.

Spotkanie autorskie z Katarzyną Janowicz-Timofiejew 


22.11.2022 r. 

Biblioteka wraz z Biblioteką Zespole Szkolono Przedszkolnym w Dobrzyniewie Dużym zorganizowała spotkanie z Katarzyną Janowicz-Timofiejew, znaną autorką książek dla dzieci z Białegostoku. Pisarka spotkała się z dwiema najstarszymi grupami przedszkolaków. Barwnie opowiadała o swojej twórczości, bohaterach i ich przygodach a dzieci z zaciekawieniem słuchały i chętnie zadawały pytania. 

Zdjecie przedstawia spotkanie autorskie z K. Janowicz-Timofiejew w przedszkolu.
Zdjęcie K. Janowicz-Timofiejew trzymającej misia wykonanego na szydełku.
Zdjęcie przedszkolaków podczas spotkania autorskiego.

Spotkanie autorskie z Agnieszką suchowierską

09.12.2022 r. 

W Zespole Szkolono Przedszkolnym w Dobrzyniewie Dużym odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Suchowierską. Pisarka spotkała się z klasami czwartymi. Opowiadała im o swojej drodze pisarskiej oraz literackich inspiracjach. Wytłumaczyła uczniom, skąd bierze pomysły do tworzenia nowych historii. Najwięcej uwagi poświęciła swoim ostatnim książkom o Białymstoku: „Miasto ze złotym sercem” oraz „O Białymstoku i o białym stoku”. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali i zabierali głos. Po spotkaniu mieli możliwość otrzymania autografu oraz zakupienia książek autorki. 

Agnieszka Suchowierska - pisarka, polonistka, autorka książek edukacyjnych, współautorka bajek dla dorosłych (z Wojciechem Eichelbergerem). Jej książka "Mat i świat" została Książką Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY i została wyróżniona w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego w 2016 r. Jest autorką takich, również nagrodzonych, książek jak: „Milenka”, „Ada Judytka i zaginiony tałes”.

Spotkanie autorskie z Agnieszką Suchowierską.
Zdjęcie A. Suchowierskiej czytającej książkę.
Spotkanie autorskie z Agnieszka Suchowierską.

Oficjalny teledysk Akcji "Mała książka - wielki człowiek"

W 2022 r. Biblioteka kontynuowała projekt "Mała książka - wielki człowiek", który jest skierowany do najmłodszych czytelników gminy. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start. W wyprawce dzieci znajdują wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko poznaje ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostaje pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego gminy.